Anasayfa / Siyaset / CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ALTAY’DAN YUNAN BAKAN’A SERT TEPKİ

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ALTAY’DAN YUNAN BAKAN’A SERT TEPKİ

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ALTAY’DAN YUNAN BAKAN’A SERT TEPKİ:

-“BÜYÜK ATATÜRK’ÜN SÖZÜYLE ‘GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLER’ KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”
-“YUNANİSTAN’IN ADALARA ÇÖKMESİ HÜKÜMETİN CESARETSİZ TUTUMUNUN SONUCU”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos’un Ege’deki adalarla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik sözlerini “küstahlık” olarak nitelerken, “Bu meydan okumayı kabul etmemiz mümkün değil. Yunanistan’ın bu cüreti, bu cesareti, bu hadsizliği, adalara çökme girişimi, AKP Hükümetlerinin cesaretsiz tutumunun sonucudur” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un açıklamalarına, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayla tepki gösterdi. Altay, “Panos Kammenos, Genel Başkanımızın 11 Aralıkta Meclis’te yaptığı bir konuşmasına değinmiş ve şöyle söylemiştir: ‘Ana Muhalefet Lideri yine 18 adanın Yunanistan tarafından işgal edildiğini söyledi. En iyi durumda, uluslararası hukukun ve anlaşmaların hükümlerinden haberi yok. En kötü durumda ise Yunanistan’ın egemenliğinden şüphe ediyor, topraklarımızı talep ediyor” diyor. Ve, Sparta Kralı Leonidas’ın Pers Komutanı Serhas’a söylediği ‘Gel de al’ sözüyle Türkiye’ye meydan okuyor. Biz Yunanistan Savunma Bakanı’na büyük Atatürk’ün İstanbul’un işgalinde söylediği ‘Geldikleri gibi gidecekler’ sözüyle karşılık veriyor, Yunanlıların o adalardan, oradan terk edileceğini buradan ilan ediyoruz. Ancak üzüntümüz şudur: Yunanistan’ın bu cüreti, bu cesareti, bu hadsizliği hiçbir uluslararası anlaşmada Yunanistan’a ait olduğu tescillenmemiş, egemenliği tartışmalı ada ve adacıkları sahiplenebilmesi, 1913 Atina, 1923 Lozan anlaşmalarına aykırı olarak bu adalara çökmesi AK PARTİ hükûmetlerinin cesaretsiz tutumunun bir sonucudur; bunun altını çizmek istiyorum” diye konuştu. Altay, şöyle devam etti:

MİLLİ DURUŞ
“Cumhuriyet Halk Partisi kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cesaretini hala taşımaktadır. Bu anlayış içerisinde egemenliği tartışmalı ada ve adacıkların Yunanistan tarafından işgalinin bugün Yunanistan Savunma Bakanı tarafından açıkça itiraf edilmesi ve Türkiye’ye meydan okunmasını kabul etmemiz mümkün değil. Şimdi, bütün Meclis için yerliliği ve milliği ispatlamanın tam zamanıdır. Hükümete çağrı yapıyoruz: O on sekiz ada ve adacıkla ilgili olarak Yunanistan’ın başta Bulamaç, Eşek ve Koyun adaları olmak üzere bu işgaline daha fazla seyirci kalamaz. Millî Savunma Bakanımızın öncelikle Yunan Savunma Bakanına hak ettiği cevabı vermesini, daha sonra da Hükûmetimizin bu adalarla ilgili, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Hükûmetin yanındayız, arkasındayız, burnumuzun dibindeki adaların, hiçbir anlaşmayla Yunanistan’a terk edilmemiş adaların keyfî bir şekilde işgaline karşı Türk milletinin şanına yakışır bir tavırla vaziyet almasını, Yunanistan’a gerekli cevabı vermesini bekliyoruz ve bu konuda Hükûmetin arkasında olacağımızı aziz milletimize beyan ve taahhüt ediyoruz.

İlgili Haber

Öztürk Yılmaz : AKP’NİN SURİYE POLİTİKASININ BİR ŞANSI YOKTUR

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZTÜRK YILMAZ: ‘’AKP’NİN SURİYE POLİTİKASININ BİR ŞANSI YOKTUR, BİR AN ÖNCE …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir