Anasayfa / Genel / İçişleri Bakanı Soylu Ağrı ve Iğdır’da bir dizi temaslarda bulundu

İçişleri Bakanı Soylu Ağrı ve Iğdır’da bir dizi temaslarda bulundu

Mardin’deki programlarının ardından, Güvenlik ve Terörle Mücadele Değerlendirme Toplantısına katılmak üzere Ağrı Valiliğine geçen içişleri Bakanı Süleyman Soylu, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında, Valilik Toplantı Salonu’nda basına kapalı gerçekleşen toplantıya, Erzurum, Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdır’ın valileri, İl Emniyet Müdürleri ve İl Jandarma Komutanlarının yanı sıra Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, 9. Kolordu Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Erhan Gülveren ve Milli İstihbarat Teşkilatı yetkilileri katıldı.

Bakan Soylu, Güvenlik ve Terörle Mücadele Değerlendirme Toplantısı’nın ardından, Polisevi önündeki kontrol noktasına gitti. Bir tepsi böreği kendi dilimleyerek nöbetçi polislere tek tek ikramda bulunan Soylu, çocukları için oyuncak hediye etti.

Bakan Soylu, beraberindeki Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Ağrı Valisi Süleyman Elban ile kent merkezinden helikopterle Gürbulak sınırına yakın noktadaki Gürbulak Jandarma Karakol Komutanlığına gelerek, askerlerle kahvaltı yaptı.

Soylu, kahvaltının ardından karakol, sınırdaki çalışmalar, bir süre önce korucu Cemal Kulak’ın şehit olduğu operasyon ve aynı operasyonda etkisiz hale getirilen teröristler hakkında bilgi aldı.
Bakan Soylu, askerlere hitaben yaptığı konuşmada, “Burada başkalarının hayatlarında belki de kitaplarda okuyacağı bilgileri millet ve memleket adına ve bu milletin birliğine beraberliğine kastedenleri durdurmak adına kahramanlıkla gerçekleştiriyorsunuz.” dedi.

Terör örgütüne süreç içerisinde büyük zayiat verildiğini belirten Soylu, “Bu önemli zayiatlar hem onların alanlarının daralmasına hem de buralarda yaşama kabiliyetlerinin olmadığını belli ettiğinden dönem dönem buna karşı bir mukabele yapmak isterler fakat şu anda da bir taraftan Besler Dereler’de diğer taraftan Mardin’de ve birçok yerde arkadaşlarımızın operasyonları devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Soylu, operasyonlarda Mehmetçiğin, jandarmanın, polisin ve korucuların önemli bir üstünlük sağladığını vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:
“Arkadaşlarımızın şehit ve gazi olması bizi derinden üzüyor. Memleketimize, milletimize ve arkadaşlarımıza olan sorumluluğumuz içimizde büyük fırtınalar kopartıyor. Her sabah evimizden çıkıp işimize gittiğimizde, her akşam döndüğümüzde siz hangi noktadaysanız biz de o noktadayız. Bütün millet de arkanızda. Bilesiniz ki bu millet 5 vakit namazında, dükkanını açarken, adım atarken aklında ve zihninde sizlerin bu kahramanlıkları var. Orada şehadeti görüp bu memlekete onların sızmak istedikleri sizin bulunduğunuz yerler değil, onların asıl sızmak istediği yer bu milletin birliği ve beraberliğidir. Siz ona müsaade etmiyorsunuz.”

– “Terör örgütüne 11 ayda 106 kişi katıldı”
Ülkenin büyümesi, zenginleşmesi, ticaretinin gelişmesinde güvenlik güçlerinin payının ve katkısının büyük olduğunu aktaran Soylu, görev yaptığı süreç içerisinde birçok kez kahraman güvenlik güçleriyle karşılaştığını ve hiçbirisinin gözünde bir tereddüt olmadığını bildirdi.
Bakan Soylu, terörle mücadelede önemli bir safhada olunduğuna dikkati çekerek, “Ekim ayında sadece 5 kişi terör örgütüne katılım sağlamış. Yani artık terör örgütü kendine katılım sağlayacak eleman bulamıyor. Bu bazı yıllar 1500-2000 kişi, bazı yıllar 4000-4500 kişi ifade edilen rakamlar bu yıl şu ana kadar ilk 11 ayda ancak 106 seviyesinde.” dedi.
Terör örgütlere önemli cevaplar verildiğini ve gereğinin yapıldığını belirten Soylu, şu görüşlere yer verdi:
“Vatandaşımızı terörle karşı karşıya getirip hayatında ümitsiz yapmak isteyenlere fırsat sağlamıyoruz. Bunu hep beraber yapıyoruz. Teröristlerin gözünde hepiniz büyük bir devsiniz. Onlar gittikçe küçülmekte ve cüce olmakta, sizlerde daha fazla devleşmektesiniz. Nasıl burada karakolda duranlar var, hudutta duranlar var, öbür tarafta kora kor mücadeleyi göğüs göğüse sağlayanlar varsa aynı şekilde hepimiz bir görev paylaşımı yaparak bu işin üstesinden rahat bir şekilde geleceğimizi söylemek istiyorum.”
– “Terörle mücadeledeki son 40 yılın en üstün noktasındayız.”

Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Birilerinin tamamen kuklası haline gelmiş, zihni, bedeni esaret altına girmiş ve yıllardır mağara kovuklarında yaşayarak insanlıklarından uzaklaşmış, bir milim bile mesafe alamamış ve teslimiyetleri bu topraklara değil başka topraklara olanlara gerekli cevabı en güzel şekilde verdiğinize inanıyoruz. Allah sizden razı olsun. Bu mesele sonuna kadar devam edecek. Çok üstün ve iyi bir noktadayız. Terörle mücadeledeki son 40 yılın en üstün noktasındayız. Atacağımız çok daha önemli adımlar söz konusu.”
Soylu, konuşmasının ardından karakol denetleme defterini doldurdu.
Karakoldaki denetleme kulesine çıkan Soylu, burada asker ve komutanlardan sınır hakkında bilgi aldı.
Bakan Soylu, Ağrı programının ardından Iğdır’ geçen Soylu, kentte bir süre önce hayatını kaybeden kanaat önderlerinden Cihangir Turan için oluşturulan taziye çadırında, Turan’ın ailesine başsağlığı dileğinde bulundu.

Taziyede İl Müftüsü Cüneyt Kulaz’ın okuduğu dua sonrası bir konuşma yapan Soylu, bir halkı millet yapan unsurların birlik, beraberliğin yanı sıra acı tatlı olayların paylaşılması olduğunu söyledi.
Soylu, bu milletin büyük bir millet olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu millet büyük bir millettir, bu millet güçsüzlüklere karşı duran, vicdanı olan, değerlerinden ayrılmayarak kendisini kanıtlamış bir millettir. Allah hepinizden razı olsun. Bu acılar, zorluklar, sıkıntılar dostlarla atlatılır, onların selamlarıyla atlatılır. Siz de bunu bugün büyük asaletinizle ortaya koyuyorsunuz. Bizimi yapacağımız duadır. O duayla hem rahmete kavuşan Cihangir bey büyüğümüze hem de aslında kendimize yaptığımız bir duadır. Bu medeniyetin gereklerini ne kadar yerine getirirsek bizden sonra gelenler de bize aynısı yapacaktır. Eğer yapmazsak bizden sonra gelenlerde bizler aynısını yapacaktır.”

Manevi değerlerin önemine de işaret eden Soylu, “Maneviyatını tamam kaybetmiş bir dünyada, geleneğine de göreneğine de sahip çıkan bir toplumuz.” ifadesini kullandı.
Bakan Soylu, sabah saatlerinde Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Jandarma Karakolunda askerlerle kahvaltıda bir araya geldiğini hatırlatarak, “Kahvaltıda askerlerimizin kahramanlıklarını dinledik. Gecenin bir yarısında sizin ve bizim rahat şekilde yaşayabilmemizi temin etmek için çaba ortaya koyan evlatlarımızı görev yaptıkları yerde ziyaret ettik.” diye konuştu.
Ziyaret ettiği askerlere yanlarında olduklarını söylediğini aktaran Soylu, şunları kaydetti:
“Onlara dedik ki bir yanımız hep sizlerle birliktedir. Öyle bir kahramanlık hikayeleri anlattılar ki anlattıkları altında hepimiz bir sorumluluk duyduk. İşte biz böyle büyük bir milletiz.” Kentte esnaf ziyaretinde bulunan Soylu, daha sonra Iğdır’dan ayrıldı.

İlgili Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan : İslam Ülkelerinin Aralarındaki Sorunları Bir Tarafa Bırakarak, Yekvücut Olmaları Gerekiyor

Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştiren Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir