Anasayfa / Genel / Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Eğitim Kampüsünün Temel Atma Töreni Yapıldı

Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Eğitim Kampüsünün Temel Atma Töreni Yapıldı

Vatansever Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Eğitim Kampüsünün Temel Atma Töreni, Keçiören ilçesi Gümüşdere Mahallesi’nde 14 Eylül 2017 Perşembe günü yapıldı.

Törene içişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Ankara Valisi Ercan Topaca, Milletvekilleri, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Keçiören İlçe Belediye Başkanı Mustafa Ak,  ATO Başkanı Gürsel Baran, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, il ve ilçe müdürleri, Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın eşi ve oğlu ile kalabalık bir vatandaş grubu katıldı.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, törende yaptığı konuşmada, Aydoğan Aydın Paşa’mızın vatansever insan isminin bir eğitim kurumunda bayraklaşmasına vesile olan herkese saygılarını sunduğunu, teröre karşı verilebilecek en büyük cevabın eğitim olduğunu ifade ederek şunları kaydetti: “Benim sadece burada olmam yeterli. Benim için büyük bir onur. Çünkü bu memleket, kahramanlarına vefa gösteren, onları unutmayan aziz bir milletin memleketidir. Sadece unutmamak değil çocuklarımıza nasıl memleket sevgisi öğretilir, bizden sonra gelecek nesle bayrak nedir, birlik nedir, beraberlik nedir, vatan için, millet için, hürriyet için fedai can ne demektir ve inancımız, değerlerimiz ve milliyetimiz nedir bunu anlatabilecek bizim kahramanlarımıza ihtiyaç var. Bu ekmek gibi, su gibi, annenin sevgisi gibi; bu, babanın evlatlarına o muhafaza etme anlayışı gibi, onları kucaklaması gibi. İşte onun için bugün buradayız. Allah razı olsun. Özellikle Millî Eğitim Bakanımıza müteşekkirlerimi ifade etmek istiyorum. Burada Türkiye’nin geleceğine bir gül bahçesi hediye ediyor ve bunun üzerine bir vatanseverimizin, bir kahramanımızın ismini nakşediyor. Allah bizi mahcup etmesin. Allah şehitlerimize ve gazilerimize bu ülke için her alanda fedakârlık yapanlara mahcup etmesin. Minnetlerimi ifade ediyorum. Şükranlarımı ifade ediyorum. Kıymetli ailesinin bugüne kadar göstermiş olduğu vakara ve ortaya koymuş olduğu bu onurlu duruşa şükranlarımı ifade ediyorum. Allah bizlere de aynı vakarı ve onurlu duruşu, bizlerin evlatlarımıza da nasip eder. Tekrar Sayın Vali’mize, kıymetli Millî Eğitim Bakanımıza ve Aydoğan Aydın Paşa’mızın o duruşunu, sözlerini, terörle mücadele ederken insanlığını kaybetmeyen tavrını hiçbir gün gözümün önünden gidermediğim Aydoğan Aydın Paşa’mıza bu millete bıraktıkları için minnetlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.”

Millî Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, kampüsün yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek, eğitim kampüsünün Ankara’mıza ve Keçiören’imize hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Bakan Yılmaz, konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

“Kampüsümüzün adını aldığı Şehidimiz Tümgeneral Aydoğan Aydın’a bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhu şad, mekânı cennet olsun. İnsana saygı, insana verilen değer emekle, hizmetle ölçülür. Bugün temelini attığımız Fen Lisemiz, Keçiören Fen Lisemiz, Sosyal Bilimler Lisemiz, Tarım Meslek Lisemiz eğitimde iyi bir noktada olan Ankara’mızı inşallah daha iyi bir noktaya taşıyacaktır. Daha iyi bir Türkiye’ye daha iyi bir eğitimle yetişeceğimizi biliyoruz. Muhterem bakanım söyledi. “Teröre verilecek en güzel cevap eğitimdir.” diye. Çünkü biz eğitimle cehaleti yeneceğiz. Eğitimle biz yoksulluğu yeneceğiz. Türkiye’nin iki problemi var. Biri yoksulluk, biri cehalet. “Yoksul olan evde kavga bitmez.” derler. Cahil olan evde de kavga bitmez ikisinin de yenilme yeri eğitimdir. İstiyoruz ki ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkaralım. Bunun içinde eğitim şart. Ülkelerin gücü iyi eğitime sahip nitelikli insan gücünden geliyor. Bunun için daha kaliteli bir eğitim. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak bizim değişmez hedefimizdir. Bilimin yol göstericiliğinde bu yolda çok önemli bir mesafe kat ettik. Kaliteli bir eğitim için bütçemizden en çok payı eğitime ayırdık. Kaliteli bir eğitim için yeni derslikler yaparak Türkiye genelinde derslik başına öğrenci sayısını ilköğretimde 36’dan 24’e düşürdük. Ankara’da 26. Daha kaliteli bir eğitim için 580 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirdik. Türkiye genelinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısını ilköğretimde 28’den 17’e düşürdük. Yine daha kaliteli bir eğitim için eğitimi teknoloji ile buluşturduk. FATİH projesini hayata geçirdik. Yine kaliteli bir eğitim için müfredatı yenileme çalışmasına başladık. Bu yıl öncelikle beş yaş için okul öncesi eğitimi daha da yaygınlaştırıyoruz. 2010’da 4, 5 yaş için okullaşma oranı %38 idi. Beş yaş için okullaşma oranı geçen eğitim – öğretim yılında %73.94’e yükseldi. Türkiye’nin nereden nereye geldiğini göstermek için sadece bu okul öncesi eğitimde yakalanan mesafeye bakmak yeterlidir.”

Eğitime ayrılan bütçenin eğitime verilen önemin en önemli göstergesi olduğunu dile getiren Bakan Yılmaz:

“Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı 2002 İnsanî Gelişmişlik Raporuna herkes gidip bakabilir. Türkiye’nin 1985 – 1987 yılları arasında milli gelirden eğitime ayırdığı pay %1.2; 1995 – 1997 yılları arasında Milli Eğitime ayırdığı pay milli gelirden %2.2; 2002 yılında ayırılan pay %3 altında, biz şimdi kaç ayırıyoruz. Bizim ayırdığımız milli gelirin sadece kamu harcaması %5.1. OECD ülkelerinin ortalaması Milli Gelirin %5.2; ancak bizim özel sektörün harcamalarını da korsak 0.7, %5.8’e ulaşıyoruz. Gelişmiş ülkelerin eğitime ayırdığı paydan çok daha fazla payı biz milli gelirimizden eğitime ayırıyoruz. Halkın eğitime katkısıyla İl Özel İdarelerince eğitime verilen katkı da bu %5.8’in dışındadır. Dün daha Avrupa ülkelerinden daha az kaynak eğitime ayırırken bugün eğitime onlardan daha fazla kaynak ayırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ankara Valisi Ercan Topaca törende yaptığı konuşmada, dinimize göre, peygamberlikten sonra insanın erişebileceği en yüksek rütbenin şehitlik olduğuna vurgu yaparak “Bu yüce makama erişenlerden, Vatansever Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ı, burada bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.” diye konuştu ve temeli atılan kampüsle ilgili olarak şunları kaydetti:

“Bugün temelini attığımız Keçiören Vatansever Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Eğitim Kampüsümüz her biri 36 derslikli üç okul, erkek ve kız öğrenciler için pansiyonlar, spor salonları, konser ve gösteri salonları, sosyal tesisleri ile eğitim adına sadece Ankara’nın değil ülkemizin gurur kaynağı bir tesis olacaktır. Kazasız belasız ve sıkıntısız bir yapım süreci olmasını diliyorum.

Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne yönelik terör saldırılarının önlenmesinde bizlere daima önderlik eden, asker polis ve yöneticileri daima yüreklendiren, şehit ve gazi yakınlarına daima bir baba gibi davranan, şehitlerimizin isimlerinin yaşaması için her türlü tedbiri alan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya da huzurunuzda şükranlarımı sunuyorum. Vatansever Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın isminin bu kampüse verilmesinin talimatını kendileri bize vermiştir. Kendilerinden Allah razı olsun, diyorum.”

Konuşmasında, Ankara’da eğitimle ilgili çalışmalara yönelik istatistiki bilgiler de veren Vali Topaca şunları söyledi: “Hükûmetimizin 2019 yılına kadar tekli eğitime geçilmesi hedefi doğrultusunda, yapacağımız yeni okul yatırımları ile başkentimizde tekli eğitime geçmeyi öngörüyoruz.  Bu kapsamda 330 yeni okul ve 9.376 derslik yapımı için kolları sıvadık. Adeta Ankara’da bir okul yapım seferberliği başlattık. Okul arsaları temin edildi. Hızla proje, ihale ve yapım çalışmalarına başladık.

Bu süreçte bizi daima destekleyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Millî Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, okul arsalarının temini ve imar değişiklikleri konusundaki desteklerinden dolayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve İlçe Belediye Başkanlarımıza, YİKOB’da çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu çalışmalar sırasında sürekli bizimle çalışan, her alanı okul arsası olarak tahsis eden ve eğitim gönüllüsü gibi hareket eden Keçiören Belediye Başkanı Sayın Mustafa Ak’a da huzurunuzda teşekkür ediyorum.”

Keçiören Belediye Başkanı Sayın Mustafa Ak da üç önemli okulun, özellikle de Fen Lisesinin temelini atmaktan mutluluk duyduklarını belirterek törende şunları söyledi: “Bu arazinin kazanımında da Yavuz Sultan Selim Bulvarı’nın buradan geçmesinde de bir imar düzenlemesiyle bu alanı kazanmıştık. Şükürler olsun ki şimdi Gümüşdere Mahallemizin içerisinde, eskiden Ziraat Fakültesi olan alanın içerisinde üç nitelikli okulun temel atmasını gerçekleştireceğiz. Özellikle Başbakan’ımızın tekli eğitim talimatından sonra okul ihtiyacımız had safhadaydı. Tabii Keçiören kilometre kareye beş bin altı yüz kişinin düştüğü en yoğun nüfusu olan bir ilçedir. Bu nedenle arazi ile ilgili sıkıntılarımız vardı. Şükürler olsun o konuyla ilgili Sayın Vali’miz, İl Millî Eğitim Müdürümüz ve Kaymakamımız ile birlikte yapmış olduğumuz toplantılarda çok önemli gelişmeler katedildi. Şimdi burada bu üç okulla beraber aynı zamanda Keçiören açısından büyük bir kazanım olacak olan Kartaltepe Kent Ormanı tarafında Ovacık’ta gerçekleşecek olan kampüsle büyük eksiğimiz tamamlanmış olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Törende Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın eşi şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Sayın Başbakanımıza, Sayın İçişleri Bakanımıza, Sayın Millî Eğitim Bakanımıza, Ankara Vali’mize ilgi ve alakalarını bizlerden esirgemeyen tüm devlet erkânına teşekkürlerimi sunuyorum. Vatansever Şehit Aydoğan Aydın’ın eşi ve ailesi olarak böyle bir projeye isminin verilmesinden dolayı büyük onur duyduğumuzu belirtmek isterim. Kendisi aynı zamanda ortaokul ve liseyi yatılı öğretmen okulunda okuması dolayısı ile bir eğitim kampüsüne isminin verilmesi ayrıca anlam kazandırıyor. Kendisi eşim, çocukları ve gençleri çok severdi. Onlar bizim geleceğimiz, derdi. Bana her zaman, eğer asker olmasaydım çok iyi bir öğretmen olurdum, diye ifade etmiştir. Eşim Aydoğan Aydın’ın vatan aşkı, fedakârlığı ve azmi, inşallah umut ediyorum ki burada okuyacak olan gençlerimize örnek olur ve bu duyguyla büyük başarılar elde edeceklerini temenni ediyorum. Bu vesileyle, bu projeye katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun.”

Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın oğlu ise törende şöyle konuştu: “Öncelikle babamın oğlu olmaktan dolayı gurur duyduğumu her fırsatta dile getirdim. Dile getirmeye de devam edeceğim inşallah. Bu projede emeği geçen Sayın Bakanlarımıza, Sayın İçişleri Bakanımıza, Sayın Millî Eğitim Bakanımıza, Sayın Vali’mize çok teşekkür ederim. İnşallah burada okuyacak olan kardeşlerim de ileride vatan aşkıyla, fedakârlıklarıyla milletimize umut olur, gurur verici işler yürütürler. İnşallah bizler de aynı şekilde babama layık olarak ben de iyi işler yapmayı temenni ediyorum. İnşallah yapacağım. Herkese çok teşekkür ederim. Bütün konuklara da gelenlere de bizleri yalnız bırakmayanlara da çok sağ olun, çok teşekkür ederim.”

Yapılan konuşmaların ardından Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Eğitim Kampüsünün temel atma töreni gerçekleştirildi.

İlgili Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan : İslam Ülkelerinin Aralarındaki Sorunları Bir Tarafa Bırakarak, Yekvücut Olmaları Gerekiyor

Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştiren Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir