Anasayfa / Genel / Bakan Faruk Özlü Veysel Eroğlu Düzce’de Temel Atma Törenine Katıldılar

Bakan Faruk Özlü Veysel Eroğlu Düzce’de Temel Atma Törenine Katıldılar

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, toplu temel atma merasimi için geldikleri Düzce’de bazı incelemelerde bulundu.

Temel atma merasiminden önce Düzce Valiliği’ni, ziyaret eden Faruk Özlü ve Prof. Dr. Veysel Eroğlu, valilik bahçesinde fidan dikti.

Ardından Valilik Toplantı Salonu’nda kentte yapılması planlanan ve yapımı devam eden yatırımlar hakkında bir süre görüşen Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Bakan Faruk Özlü, toplantının ardından basın açıklaması yaptı.

Faruk Özlü, verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade ederek “Sayın Bakanımızın çok iyi bildiği, Düzce’nin taleplerini ve yatırım ihtiyaçlarını değerlendirdik. Sayın Bakanımızın müjdeleri var.” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’da kentte devam eden ve yapılması planlanan yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Ormanları vatandaşlara açtıklarını vurgulayan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

“‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla ormanlarımızı vatandaşlarımıza açtık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıdır bu. Ormanların yanındaki köylülere, ceviz, badem ve gelir getirici türleri dikelim, 3 yıl bakımı bize ait olsun, 49 yıl geliri vatandaşa olsun dedik. Haksızlık olmasın diye kura çekelim dedik. Vatandaş gelsin, kestane, ceviz, badem, ne istiyorsa bunları dikelim. Ormanlık arazi devlete ait ama vatandaşa vereceğiz. Ekimi ve masrafı bize ait. Vatandaş toplayıp satacak.”

Vatandaşlara birçok kolaylık ve destek sağladıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Kestane balı üretmek isteyen orman köylüleri için ne istiyorlarsa yapıyoruz. Kestanesini dikiyoruz, arı kovanını hazırlıyoruz, yoksa yerini de biz verelim. Hepsi devletten. Parası yoksa yüzde 20’si devletten, gerisi faizsiz. Devlet babanın yaptığını, insanın babası yapmaz.” diye konuştu.

“Melen, İstanbul’un suyunun sigortasıdır”

“Melen Barajı hemen hemen bitti.” diyen Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Melen Barajı İstanbul’un sigortası. Dolayısıyla Düzce, İstanbul’a su veriyor. Düzce’ye ne yapılsa azdır. Baraj, hem Düzce’ye çok büyük bir güzellik sağlayacak hem de İstanbul’a yılda 1 milyar 70 milyon metreküp su verecek. Bu da İstanbul’un ihtiyacını tek başına karşılıyor. O bakımdan 2071 yılına kadar su sıkıntısı İstanbul’da olmayacak. Melen, İstanbul’un suyunun sigortasıdır.” değerlendirmelerinde bulundu.

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk özlü ile Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, valilik ziyaretinin ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığınca kentte yapılan 6 yatırımın temel atma merasimini gerçekleştirdi.

Bakan Faruk Özlü, Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 5’in üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini hatırlattı.

İkinci çeyrekte de yine böyle bir büyüme beklediklerini vurgulayan Faruk Özlü, öncü göstergelerin gayet olumlu olduğunu, Türkiye’nin daha da büyüyeceğini anlatarak, büyümeden Düzce’nin nasibini alarak, yapılan yatırımların devam edeceğini kaydetti.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu’da Düzce’ye karşı ayrı bir gönül bağı olduğuna dikkati çekerek, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında tüm meydanları dolduran Düzcelilere teşekkür etti.

İlgili Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan : İslam Ülkelerinin Aralarındaki Sorunları Bir Tarafa Bırakarak, Yekvücut Olmaları Gerekiyor

Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştiren Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir