Anasayfa / Ekonomi / Bakan Fakıbaba ve Sarıeroğlu Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunları ile İlgili Basın Toplantısı Düzenledi

Bakan Fakıbaba ve Sarıeroğlu Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunları ile İlgili Basın Toplantısı Düzenledi

Basın toplantısında konuşan çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu , Şu anda Ankara’mızda halihazırda 9 bin 266 mevsimlik tarım işçisi bulunuyor. Bunun 3 bin 677’si Polatlı ilçemizde farklı mahallelerimizde halihazırda çalışmalarına devam ediyor.

Bizler mevsimlik tarım işçilerimizi yerinde ziyaret ederek hem çalışma hem de yaşam şartları ile ilgili bazı değerlendirmelerde bulunduk. Biliyorsunuz, Nisan ayında çok önemli Başbakanlık Genelgesi çıktı. Şanlıurfamilletvekili Mahmut Kaçar tarafından kapsamlı değerlendirmelerin yapıldığı, onlar tarafından revize edilen bir Başbakanlık Genelgesi’dir. Bizler de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak mevsimlik işçiler ile ilgili çalışmalar yapmaktayız.

Bakanlığımız tarafından 96 milyon TL ödenek ayrılmış ve bizler ülkemizin hemen birçok yerinde projelerimizi gerçekleştirmeye başladık. Biz bu genelgenin kağıt üstünde kalmaması için tam olarak sahada uygulanabilir hale gelmesi için Tarım Bakanımız ile birlikte aslında bir başlangıç yaptık. Çalışan çocuk meselesi hem dünyanın hem de ülkemizin gündemi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın da en önemli mücadele alanlarından bir tanesi. Biz buna imkan vermeyeceğiz. Bu bağlamda çocuklarımızın eğitimden uzaklaşmaması adına bazı önlemleri tekrardan gözden geçirdik. Diğer taraftan da su, elektrik, alt yapı çalışmalarıyla ilgili neler yapabileceğimizi konuştuk ve bir görev dağılımı yaptık. İlaçlama ile ilgili talepleri de bir takvime bağladık. Yerleşim yerlerinin çadır mı yoksa konteyner mı olacağını mevsimlik tarım işçilerimizle istişare ederek onların görüşleri doğrultusunda belirlemek gibi usulleri ortaya koyduk ve önümüzdeki dönemde bugün konuştuğumuz bütün konularla ilgili bütün adımları hızlı bir şekilde atacağız. Duyarsız kalamayacağımız bir konudur” ifadelerini kullandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise, “Çok verimli bir toplantı oldu. Eğitimden, sağlıktan, barınmadan, sosyal haklarına kadar hepsiyle ilgili çalışmalar yapılmış ve Şanlıurfa milletvekili Mahmut Kaçar başkanlığında bir komisyon tarafından zaten dokümante edilmiş. Ancak biz bunun kağıt üzerinde kalmaması adına Sayın Başbakanımıza arz ettiğimizde Sayın Başbakanımız bize derhal bu arkadaşlarımızın hayat standartlarını yükseltme emrini aldık. İnsan bizim için çok önemli. Nerede olursa olsun o insanı bulup yaşam standartlarını yükseltmek bizim görevimizdir. Bu konuda başarılı olacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına el attıkları için, destekleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba’ya teşekkür eden Ankara Vali Ercan Topaca:

“Tabii insanımızın hayat kalitesini yükseltmek devletimizin en temel fonksiyonudur. Buradaki mevsimlik tarım işçilerini, çalışma şartları, bulundukları ortamlar hakikaten iyileştirilmesi gereken ortamlar bunu gördük. Hayatın vazgeçilmez unsurları olan temel ihtiyaçlarda ciddi eksikliklerin olduğunu gördük, bunu biliyoruz. Yoldur, sudur, elektriktir, sağlık hizmetidir, eğitim hizmetidir. Bunlarda açıklarımız var. Bunları tespit ettik. İnşallah belli bir program dâhilinde, belirli bir eylem planı çerçevesinde çok kısa sürede bazı alanlarda neticeleri hemen alacağımız, bazı çalışmalarımız olacak. Özellikle eğitimde Sarıoba köyümüzde hemen çok hızlı bir şekilde köydeki mevcut okulu mevsimlik işçilerimizin çocuklarının devam ettiği bir okul haline getirip hemen eğitim-öğretim döneminde inşallah açacağız. Yine aynı şekilde Şabanözü ve Karacaahmet köylerimizde de benzer şekilde, belki geçici sınıflar açmak suretiyle çocuklarımızın burada kaldığı sürece eğitim hizmetlerine ulaşmaları ve müfredattan geri kalmamaları için gerekli tedbirleri alacağız. Yine aynı şekilde sağlık hizmetlerinde Başbakanlık genelgesinden sonra ciddi bir iyileşmenin olduğunu bugün alanda da gördük. Ancak orada da almamız gereken, takip etmemiz gereken bazı eksikliklerin olduğunu gördük. İnşallah onları da tamamlayarak özellikle haftada bir gün kesintisiz gelip oradaki insanların sağlıkla ilgili sorunlarını dinlemek ve çözüm bulmak konusunda arkadaşlarımız çalışma yapacaklar. Özellikle Sarıoba tarafında içme suyunun arıtılması konusunda hem köyde hem çadır kent alanında sıkıntı var. Onun için de Büyükşehir Belediyemizle koordinasyonu sağlıyoruz. Bir şekilde suyu arıtarak daha temiz içilebilir bir suyu vatandaşlarımıza ulaştırmak önemli bir görev olacaktır. Tabii bunların hepsinin aslında ana çatısı da bugün karar verilen çadır kent altyapısının yapılmasıdır. Şu an dağınık şekilde olan çadırlar, arklı farklı yerlerde olan ortak bir kanalizasyonu veya gideri olmayan çadır kent alanını yağmurdan, sudan, selden etkilenmeyecek şekilde zemini yükseltmek suretiyle biz, inşallah çadır kent alanında çok hızlı bir şekilde altyapıyı oluşturmak suretiyle vatandaşlarımıza gelin çadırınızı buraya koyun, yaşantınızı burada devam ettirin şeklinde bir altyapı kurmak istiyoruz. Bu konuda ben ve ekibim tecrübeliyiz. Hatay Valiliğim sırasında buna benzer çok altyapıyı yaptık. Allah’ın izniyle tahmin edilenden daha kısa sürede inşallah, özellikle kalabalık olan Sarıoba köyümüzde hızlı bir şekilde çadır kent alnını faaliyete geçirmiş olacağız. Tabii bu örnek olacak, başlangıç olacak. Ne kadar hızlı hareket edip hayata geçirirsek faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Ben Sayın Bakanlarımıza onların şahsında Hükümetimize, Sayın Başbakanımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza vatandaşlarımız adına şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber

Maliye Bakanı Ağbal : 2017 Yılında OVP Hedefimizin de Üzerinde Büyüyeceğiz

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 ile yüksek oranda büyüdüğünü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir