Anasayfa / Yaşam / Kalp ve Damar Sağlığı için Altın Öğütler

Kalp ve Damar Sağlığı için Altın Öğütler

Davranışlarınızdaki sağlıksız kısımları belirleyip bunları tetikleyen faktörleri ortaya çıkardığınızda değiştirmeniz de daha kolay olur. Öncelikle yedikleriniz ve yaptığınız egzersizlerin günlüğünü tutarak başlayın. Bunları not ederken seçimlerinizi etkileyen ruh hali ve düşüncelerinizi de ekleyin. Böylelikle beslenmenizde yeri olmayan önemli bir besin grubunu almıyor olduğunuzu veya önemli işlerinizin yetiştirilmesi gereken zamanlarda sporunuzu atladığınızı fark edebilirsiniz. İşte, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar…

DOĞRU BESİNLERİ SEÇİN

Yulaf, kahvaltıya vakti olmayanlar için harika bir besleyici alternatiftir. LDL yani kötü kolesterol ile total kolesterolü düşürür. Ayrıca yulafı ofisteki mikrodalgada bile hazırlayabilir veya birçok marketten alabilirsiniz. Yalnız ilave şeker ve yapay aroma içermediklerinden emin olun. Eğer ara öğününüzü ofis masasında yapıyorsanız karışık kuruyemişleri tercih edin. Çiğ kuruyemişler kalp hastalığı riskini ve kronik enflamasyonu azaltır.
Müşteri yemekleri gibi etkinliklerde ortalıkta dolanan cezbedici tabaklar veya kokteyllerden uzak durmalısınız. Mönüyü önceden internet üzerinden okuma şansı bulursanız siparişinize önceden karar vermeyi deneyebilirsiniz. Buna benzer durumlarda zeytinyağı ile hazırlanmış yemekler ve tavuk, balık veya soya gibi yağsız proteinler seçmeye özen gösterin.
Konu alkole geldiğinde ise, eğer içmeyi tercih ediyorsanız, kadınlar kendilerini gece başına bir erkekler ise iki kadehle sınırlandırmak. Son olarak tansiyonunuzu kontrol altında tutmak için tuz tüketiminize dikkat edin. Yemeğinize tat vermek için tuz dökmek yerine, limon, sirke, düşük sodyumlu hardal veya baharatları tercih ederek günlük önerilen 2300 mg sodyum miktarını geçmemeye çalışın.

SPORU İHMAL ETMEYİN

Tıpkı bir iş toplantısı ayarlar gibi bir egzersiz programı hazırlayarak, iş ölçüsünde önem verin. Nasıl ki son dakikada bir müşteri görüşmesini iptal etmiyorsanız, kendinize de aynı saygıyı gösterin. Yetişkinler haftada 150 dakika orta şiddette veya 75 dakika daha yoğun şekilde egzersiz yapmalı. Haftada en az iki gün tüm ana kas gruplan için kuvvetlendirici egzersiz yapmaya çalışın. Eğer programınız çok yoğunsa bu imkansız gibi görünebilir. Ancak daha kısa ve uygun alternatifler uygulayabilirsiniz.
Eğer uzun bir aradan sonra yeniden spora başlıyorsanız yürümek güvenli ve etkili bir başlangıç türü olacaktır. Akıllı telefonunuzla adımlarınızı sayabilir, gerçekçi hedefler koyarak aktivite seviyenizi giderek artırabilirsiniz. Eğer seyahat egzersiz rutininizi bozuyorsa çantanıza bir atlama ipi alabilirsiniz. Bu arada uçakta giderken otel odasında yapabileceğiniz egzersizleri not etmeyi unutmayın.

STRESLE BAŞA ÇIKMAK

Çalışanların yüzde 65’i kariyerlerini başlıca stres kaynağı olarak görüyor. Iş-yaşam sınırlarını çizmek hem stresinizle başa çıkmanıza hem de kalbinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Sınırlarınız arasında, akşam yemeğinden sonra telefonunuza mail gelmesini engellemek veya patronunuza pazar günlerini ailenize ayırmakla ilgili bir konuşma yapmak gibi şeyler olabilir, işteyken derin nefes almak veya meditasyon müzikleri dinlemek gibi kolay ve vakit harcamayı gerektirmeyen zihinsel aktiviteler bütün güne odaklanmanıza yardımcı olabilir.
Evdeyken 7-9 saat arası dinlendirici bir uyku önceliğiniz olsun.
İyi bir gece uykusu kronik stresinizi azaltır ve ertesi gün performansınızın artarak problemlere yaratıcı çözümler bulmanıza yardımcı olur. Gün sonunda, uyumadan bir saat önce elektronik aletlerinizi kapatın ve rahatlamak için sıcak bir duş alın. Ayrıca uykunuzun kaçmaması için 6-8 saat öncesine kadar kafeini bırakabilirsiniz. Uyurken uyku maskelerini takmayın. Alkol uykunuzu getirse de gece boyunca sık sık uyanmanıza sebep olur.

SİGARAYI BIRAKIN

Tütün önlenebilir hastalıkların bir numaralı nedenidir ve sigara içenlerin yarısından fazlası sigaraya bağlı bir nedenden ölmektedir. Bu rakamlar çok dikkat çekici olsa da gerçekleri biliyor olmak bazen değişim için yeterli olmayabilir. Sigara içenlerin yüzde 70’in-den fazlası sigarayı bırakmak istiyor. Fakat sigara içmek çetin bir alışkanlık olduğundan bırakmak da iyi bir planlama ve destek gerektirir.
Bırakmak için bir tarih belirleyerek aile ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Sigarayı bırakmak için birçok yöntem bulunuyor; bunlardan bazıları sizin için diğerlerinden daha iyi olabilir. Sigarayı birden bırakmanın, nikotin replasman tedavisi görmenin veya doktorunuzdan ilaç desteği sağlamanın mı en etkili yol olacağına karar verin. Destek için devletin sağladığı hizmetlerden de faydalanabilirsiniz.

DEĞİŞİMİN DEVAMLILIĞINI SAĞLAYIN

Hayvansal yağlara dikkat

Kuyruk yağı,iç yağı gibi yüksek miktarda doymuş yağlar,kolesterolü yükselttiği için kalp sağlığı için de tehlikelidir.Zeytinyağı gibi çoklu doymamış yağları tercih edin.

Yağlı gıdalardan uzak durun

Çerez,beyaz unlu gıdalar,hazır gıdalar görünmese de yüksek miktarda yağ içerir.Görünen yağlar kadar görünmeyen yağlara da dikkat etmek gerekir.

Sebze ve meyve tüketin

Sağlık ve zindelik veren sebze ve meyveler vitamin bakımından zengin olduğu için kalp sağlığınızın dostudur.

Şarküteri ürünlerini tüketmeyin

Salam,sosis gibi et ürünlerinin yerine tavuk ve balık eti tüketin.Balıkta bulunan omega-3 ve omega-6 çoklu doymamış yağlar kalp sağlığı için önemlidir ve bolca tüketilmelidir.

Tansiyona dikkat edin

Tuz yüksek tansiyona neden olduğu için, yemeklerinizi mümkün olduğunca tuzsuz yemeğe alışın.

Doğa yürüyüşleri yapın

Açık havada yürüyüş hem egzersiz açısından,hem de pozitif enerji sağlamasından dolayı kalp sağlığınıza iyi gelir.

İlgili Haber

Meteoroloji Müdürlüğünden İstanbul Trakya ve Batı Karadeniz İçin Yağış ve Fırtına Uyarısı

Meteoroloji web sitesinde yer alan duyuruda ; Önceki tahmin ve uyarılarımız doğrultusunda Trakya’da beklediğimiz çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir