Anasayfa / Teknoloji / Yeni havalimanında önce maket uçaklar uçacak

Yeni havalimanında önce maket uçaklar uçacak

BİRİNCİ bölümünün açılışına iki yıl gibi bir zaman kalan İstanbul Yeni Havalimanı ’nda gerçek uçaklardan önce maket uçaklar uçacak. İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşaat ve işletmesini üstlenen İGA Havalimanları yetkilileri ‘ Liseler Arası Maket Uçak Yarışması ‘ yarışmasına katılmak isteyen lise öğrencileri için de maket uçak tasarlamak amacıyla bir eğitim programı hazırladı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile beraber ortak düzenlenen ‘İstanbul Liseler Arası Maket Uçak Yarışması’ konusunda bilgi veren iga ceo Yusuf Akçayoğlu , “Bu yarışmayla havacılık alanında hayalleri olan gençlere destek olarak, onların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak istiyoruz. Bu sene ilkini düzenlediğimiz yarışmamızı ilerleyen yıllarda daha da genişleterek geleneksel hale getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Akçayoğlu, yarışmanın aynı zamanda lise öğrencilerinin havacılık sektörüne ilgisini artırmayı ve sektöre kaliteli işgücü kazandırmayı da hedeflediğini belirtti. yeni havaalanı 3. havaalanı

YARIŞMA KOŞULLARI

İstanbul genelindeki tüm resmi ve özel okullarda öğrenim gören lise öğrencilerinin katılabileceği yarışma dört aşamadan oluşuyor. İlk aşamada öğrenciler, bölüm öğretmenlerinden aldıkları referans mektupları ve hazırladıkları kompozisyon ile 28 Mart tarihine kadar yarışmaya başvurabilecekler.

İkinci aşamada ön değerlendirme ekibi başvuruları inceleyerek ilk 40 öğrenciyi belirleyecek. Sonraki aşamada ise seçilen 40 öğrenci eleme sınavına girecek. Bu sınavda başarı gösteren 20 öğrenci eğitim almaya ve yarışmaya katılmaya hak kazanacak. Seçilen 20 öğrenci, beş gruba bölünerek Nisan ve Mayıs aylarında İTÜ Ayazağa Kampüsü ’nde gerçekleştirilecek eğitimlere katılacak ve maket uçaklarını tasarlayacak. İnsansız hava araçları konusunda uzman İTÜ’lü öğretim üyeleri ve mühendisler tarafından verilecek teorik eğitimler, devamında grup çalışmaları ile desteklenecek. Yarışmayı kazanan öğrencilere çeşitli ödüller verilecek. DHA

 

İlgili Haber

Bu yatın içinde plaj bile var

Ödüllü Norveç tasarım stüdyosu Hareide Design görenleri şaşkına çevirecek birçok yeni özelliğe sahip bir yat …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir