Anasayfa / Teknoloji / Robotları Dalton’la kazandıkları en iyi çaylak ödülünü aldılar

Robotları Dalton’la kazandıkları en iyi çaylak ödülünü aldılar

AMERİKA’da her yıl düzenlenen “Uluslararası Robotik Yarışma”sına katılma hakkı alarak Teksas’a giden Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri yaptıkları,  “ Dalton ” adlı robotlarıyla en iyi çaylak takıma verilen şampiyonluk ödülü  Rokkie All Star ‘ı kazandı.

THY’ye ait bir uçakla önceki akşam Teksas’tan İstanbul’a dönen Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri adına açıklama yapan Eda Özkabaş, yarışmaya katıldıkları ilk yıllarında büyük mutluluk yaşadıklarını ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Amacımız uluslararası bir organizasyon olan FIRST RoboticsCompetition’ıın ülkemizde daha etkin bir hale gelmesini sağlamak ve bu yönde eğilimi olan öğrencileri bu yönde teşvik etmektir. Bundan sonraki planlarımızdan biri ise FIRST RoboticsCompetition da elde ettiğimiz yeni tecrübelerimizle gelecekteki iş ve sosyal hayatımıza katkı sağlamak .

Bu sene ilk senemiz olduğundan Çaylak Takımı (Rookie Team) olarak yarışmada yer aldık ve Amerika’da kendimizi, ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek alabileceğimiz en prestijli ödülü kazandık.   En iyi -ilk sezon (çaylak)- takıma verilen şampiyonluk ödülü RokkieAll Star ile ülkemize döndük. Bu ödülü kazanmamız bize bir sonraki aşama olan St. Louis ‘e gitme şansı kazandırdı. Burada dünya şampiyonasına ( WORLD CHAMPION SHIP) katılıyor olacağız. Parlak ve teknolojik neslin önünü açmak gelecekteki Türkiye için çok doğru bir karar olacak. San Antonio ya gidişimizi tamamen kendi bulduğumuz sponsorlardan karşılamıştık fakat bir sonraki aşamada çokça desteğe ihtiyacımız olacak. Bizlere dönemlik veya isteğe bağlı sürekli sponsorluk yaparak destek olabilirsiniz. Desteklerinizi bekliyoruz.”

 

NASA ORNAZİSAYONA SPONSOR

Eda Özkabaş, 9 lise öğrencisinden oluşan ekibin FIRST vakfının düzenlediği, NASA ve diğer bir çok kuruluşun sponsor olduğu STEM eğitiminin en önemli parçalarından ; Robotik ve Kodlama eğitimini uygulamalı olarak kullanılan bir yarışmaya katıldıklarını belirterek, şöyle devam etti:

 

”Ünlü çizgi film Red Kit ’in kahramanlarından Daltonlar ‘dan esinlenerek adını verdiğimiz robotumuz top atma, top toplama, engelleri aşma ve tırmanma konusunda bütün gereken görevleri yapabilmekte. Aynı zamanda bu yarışmada robotla birlikte yapılan iş planları sayesinde her insanın bireysel zekası ve sosyal zekası da gelişmekte. FRC (FIRST RoboticCompetition)’ye katıldıktan sonra aldığımız Rokkie All Star ödülü sayesinde Dünya Şampiyonasına katılma hakkı kazandık. Dünya çapında yetişen birçok genç mühendise burs vermek için Amerika’nın saygın üniversiteleri bu yarışmada bulunmakta. Parlak ve teknolojik neslin önünü açmak gelecekteki Türkiye için çok doğru bir karar olacak” DHA

robotlari-daltonla-kazandiklari-en-iyi-caylak-takima-verilen-sampiyonluk-oduluyle-donduler_3706_dhaphoto1 robotlari-daltonla-kazandiklari-en-iyi-caylak-takima-verilen-sampiyonluk-oduluyle-donduler_3706_dhaphoto2 robotlari-daltonla-kazandiklari-en-iyi-caylak-takima-verilen-sampiyonluk-oduluyle-donduler_3706_dhaphoto3 robotlari-daltonla-kazandiklari-en-iyi-caylak-takima-verilen-sampiyonluk-oduluyle-donduler_3706_dhaphoto4 robotlari-daltonla-kazandiklari-en-iyi-caylak-takima-verilen-sampiyonluk-oduluyle-donduler_3706_dhaphoto5 robotlari-daltonla-kazandiklari-en-iyi-caylak-takima-verilen-sampiyonluk-oduluyle-donduler_3706_dhaphoto6 robotlari-daltonla-kazandiklari-en-iyi-caylak-takima-verilen-sampiyonluk-oduluyle-donduler_3706_dhaphoto7 robotlari-daltonla-kazandiklari-en-iyi-caylak-takima-verilen-sampiyonluk-oduluyle-donduler_3706_dhaphoto8 robotlari-daltonla-kazandiklari-en-iyi-caylak-takima-verilen-sampiyonluk-oduluyle-donduler_3706_dhaphoto9 robotlari-daltonla-kazandiklari-en-iyi-caylak-takima-verilen-sampiyonluk-oduluyle-donduler_3706_dhaphoto10

İlgili Haber

Bu yatın içinde plaj bile var

Ödüllü Norveç tasarım stüdyosu Hareide Design görenleri şaşkına çevirecek birçok yeni özelliğe sahip bir yat …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir